poniedziałek, maja 19, 2008

od pani Siwej, po czwartkowym demo (15.05.2008)


Demonstracja przeciw nowej koncepcji rodziny w Litwie 15.05.2008

Wczoraj o godzinie 11.przed gmachem litewskiego parlamentu w Wilnie odbyła się manifestacja przeciw zmianom związanym z definicją rodziny.

Nowa wersja ustawy zaproponowana przez posła Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego i definiuje rodzinę jako związek małżeński kobiety i mężczyzny. Pozornie sama definicja niewiele zmienia, lecz jeżeli weźmiemy pod uwagę sprawę ulg podatkowych, czy kredytów bankowych preferowane w nich są tak zwane pełne rodziny. Samotne matki, lecz również wdowy czy dziadkowie i rodziny zastępcze nie mogą liczyć na pomoc państwa. Kłopot ten nie dotyczy rodzin pełnych, żyjących zgodnie z naukami kościoła Rzymsko-katolickiego. Rodziny takie według projektu ustawy będą mieć masę przywilejów oraz pierwszeństwo przed tymi drugimi.

Podczas demonstracji odbywającej się pod hasłem „Už pasirinkimą” (za wybór) odbyły się przemowy organizatorek i dwóch socjaldemokratycznych posłanek oraz performance „szukam małżonka”. Na Placu Niepodległości organizatorki usypały również górę z zabawek dziecięcych. Miało to wydźwięk symboliczny; odbieracie mi zasiłek, odbierzcie ostatnie zabawki. Inicjatorki protestu zapowiadają, że z pewnością nie jest to ostatnia tego typu akcja. W Litwie ostatnio coraz częściej mówi się o zmianie ustawy aborcyjnej na wzorzec tej, która funkcjonuje teraz w Polsce. Póki co, termin głosowania w sprawach poprawek pro-rodzinnych nie jest jeszcze znany.

Brak komentarzy: