piątek, kwietnia 24, 2009

E*L*B*A

(źródło) http://anarchipelag.wordpress.com/2009/04/24/warszawskiemu-sklotowi-elba-grozi-ewikcja/

Dzisiaj rano skłotersi z warszawskiej Elby otrzymali informacje od wyściela (za pośrednictwem firmy wyburzeniowej), ze 4 maja rozpoczyna się proces wyburzania skłotu!
Jesli dojdzie to do skutku, kolektyw elby będzie prosił jak najwięcej osób dobrej woli o mobilizacje i stawienie się 4 maja na elblaskiej 9/11 w celu blokowania wyburzenia. Tymczasem, zachęca się wszystkie osoby związane ze skłotem do lobbowania w mediach i u właścicieli terenu, na którym znajduje się skłot (firma Stora Enso - www.serrec.com.pl) na rzecz przetrwania Elby
la lucha continua!
kolektyw elba
————————————————————————————————————————–

O Elbie słów kilka:
Squat mieści się przy ulicy Elbląskiej 9/11. Jest to ulica boczna od Powązkowskiej. Najbliższy przystanek - na którym zatrzymują się autobusy 122, 170, 180, 406 N41 i N91 - nazywa się ‘elbląska’. Aby się z nami porozumieć najlepiej kontaktować się bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za daną inicjatywę. W kwestiach bardziej ogólnych można pisać na sklotserwis(at)wp.pl Mapa przedstawiająca najbliższe okolice znajduje się poniżej.
Squat przy elbląskiej 9/11 nie jest tym samym co przy elbląskiej 2. Ze względu na adres, na tej samej ulicy, mówimy na nowe miejsce ELBA II albo też WTC. Dlatego wszystkich znudzonych ’starą’ elbą, zapraszamy na nowe miejsce!
Skłot powstał ponad trzy lata temu. Od początku chcieliśmy aby nasz dom miał charakter zarówno miejsca do mieszkania jak i miejsca otwartego na ciekawe inicjatywy. W związku z tym wprowadziliśmy zasady które, naszym zdaniem, umożliwiają osobom postronnym (tzn nie tylko mieszkańcom) prowadzenie działalności na terenie skłotu. W myśl tych zasad utworzyliśmy otwarty, dostępny dla wszystkich zainteresowanych robieniem czegoś na terenie skłotu, kolektyw, który jest odpowiedzialny za teren i ma możliwość decydowania o nim. Część mieszkalna skłotu jest zaś domeną mieszkańców - decyzję w sprawach domowych podejmują więc tylko Ci którzy mieszkają na skłocie. Innymi słowy - o budynku w którym mieszkamy decydujemi sami, natomiast o pozostałej części terenu decyduje kolektyw. Spotkania kolektywu są otwarte i mile widziane są wszystkie osoby zainteresowane prowadzeniem jakieś działalności.
Decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu, a w przypadku gdy nie jest on możliwy do osiągnięcia, konsekwencje podjętych decyzji nie mogą dotyczyć osób które nie zgodziły się na dane rozwiązanie. Oznacza to iż jeśli jedna osoba z kolektywu nie zgodzi się np. płacić składki to nie musi nic płacić, ale też nie ma prawa do wykorzystywania pieniędzy zebranych jako wspomniana wyżej składka wśród pozostałych członków kolektywu. Ze względu na pewne niebepzieczeństwa mogące wynikać ze zbyt pochopnie przyjętych decyzji, ustaliliśmy, że mieszkańcy mają prawa do zawetowania deycyzji kolektywu, jednak tylko wtedy gdy są jednogłośni. Wynika to z faktu iż większość konsekwencji decyzji podjętych przez kolketyw ponnoszą mieszkańcy - oni na codzień przebywają na terenie skłotu, oni są prawnie odpowiedzialni za teren.
Mamy dużo wolnej przestrzeni którą można zagospoodarować, jeśli więc masz jakiś pomysł, chcesz coś zrobić i potrzebujesz miejsca bądź pomocy (a przy tym akcpeujesz nasze zasady) to pamiętaj iż jesteśmy otwarci na propozycje. Po prostu przyjdź na najbliższe spoktanie kolektywu i przedstaw swój pomysł a na pewno razem się uda!
PAMIĘTAJ! Na skłocie istnieje całkowity zakaz wnoszenia (obejmujący również spożywanie, sprzedawanie, wymienianie itd) narkotyków!

www.elba.bzzz.net
Więcej informacji o dotychczasowych protestach: www.anarchipelag.wordpress.com/2009/04/18/hello-world/

Brak komentarzy: