sobota, stycznia 26, 2008

troche feminizmu na niedziele

czy łotwa chce/potrzebuje feminizmu? okaże sie w środę:)List otwarty ruchu kobiecego w sprawie lekarki z Żyrardowa


100 lat temu antyaborcyjną ustawę Tadeusz Boy Żeleński nazwał "największą zbrodnią prawa karnego". Dziś politycy nazywają ją 'trudnym kompromisem'. Czy kompromisem jest to, że naraża się zdrowie, a czasem i życie kobiety? Czy kompromisem jest sytuacja, gdy lekarz, który pomaga zrozpaczonym pacjentkom jest wtrącany do więzienia?

Do fachowego przerwania ciąży potrzeba więcej niż jednej osoby. Ustawa i politycy posługujący się określeniem 'kompromis' mówią nam de facto: "rób to w domu po kryjomu. Pójdź na kompromis: zrób to sama, niefachowo, ryzykując swoim zdrowiem. Albo zrób to fachowo, ale w ramach kompromisu wydaj lekarza / lekarkę w ręce policji".

Ginekolożka z Żyrardowa sprawdzała stopień determinacji swoich pacjentek. Zabiegi przeprowadzała tylko wtedy, kiedy kobieta była absolutnie zdecydowana na przerwanie ciąży. Najpewniej do przeprowadzenia zabiegów doszłoby i bez udziału tej właśnie lekarki. Byłyby to jednak zabiegi ryzykowne, grożące powikłaniami.

Ginekolożka starała się ratować zdrowie, a być może i życie kobiet. Czy to jest przestępstwo? Czy lekarka z Żyrardowa miała powiększać grono okaleczonych, albo martwych bohaterek publikacji "Piekło kobiet trwa"? Pracować na efekt 'kompromisu'?

Za tragedię lekarki z Żyrardowa i jej pacjentek odpowiedzialni są politycy, którzy doprowadzili do uchwalenia obecnej ustawy oraz ci, którzy nic nie zrobili, by ją zmienić.

Kobiety mają prawo do ochrony zdrowia - a jednak i w teorii i w praktyce obecna ustawa antyaborcyjna im tego odmawia. Narzuca lekarkom i pacjentkom zakłamanie, wrażliwych ludzi nazywa zbrodniarzami i sądzi jako przestępców. Nie zgadzamy się na to, by to lekarze, lekarki, i pacjentki ponosili konsekwencje hipokryzji polityków.Do tej pory pod listem podpisały się:

Stowarzyszenie "Same o Sobie S.O.S.", Stowarzyszenie Profemina, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja MaMa, Europejska Inicjatywa Feministyczna, Porozumienie Kobiet 8 Marca ,Fundacja Feminoteka, Portal Kobiety Kobietom, Nieformalna Grupa Łódź Gender, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW-Polska, Blog 16 Feministek - www.stopfanatykom.blox.pl , Fundacja Anka Zet Studio, "Recykling Idei. Pismo społecznie zaangazowane"
Interdyscyplinarna Grupa Gender Studies UWr., Koło Naukowe Queer Studies "Nic Tak Samo" UWr
Koło Naukowe Gender Studies UG, Think Tank Feministyczny , Wrocławska Grupa "Społeczeństwo Aktywne"
Nieformalna Grupa Jeszcze Jestem - Płońsk, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja, Demokratyczna Unia Kobiet Gdańsk, Zieloni 2004, Polska Partia Pracy

Brak komentarzy: